Poseidon Platinum serija je jedan od specifičnijih članova Republic of Gamers porodice grafičkih karti. Asus je sa ovim modelima pokrio potrebe ljubitelja vodenih hlađenja nudeći kombinaciju vazdušnog kulera koji može da se priključi na vodeni rashladni sistem. Kao takva, ova karta ima nešto užu ciljnu grupu, ali oni koji traže takav proizvod će itekako umeti da cene Asusov trud da svima izađe u susret.
Asus GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum
Nebojša Todorović
Moramo da priznamo da smo očekivali da novi Posiedon Platinum ne bude drugačiji u odnosu na GeForce GTX 780 Poseidon Platinum ili GeForce GTX 980 Poseidon Platinum. Tako je i bilo, pa već na prvi pogled jasno je da je vizuelno nemoguće napraviti razliku između prethodnika i noviteta. Uostalom, to je sasvim logičan izbor za Asus koji je napravio sjajan hibridni vazdušni kuler sa mogućnošću da se priključi na vodeni sistem. Čak i kada govorimo samo o vazdušnom hlađenju on se pokazao kao dovoljno kompetentan da ohladi masivni GK110, tako da je svakako dovoljno dobar za efikasni Maxwell čip, čak i kada govorimo o najvećem procesoru koji se zasniva na ovoj sjajnoj arhitekturi.
Kao i svaki put do sada, moramo da zamerimo jednu stvar, a to je upotreba plastike za oklop. Iako je sjajno ofarbana i kombinuje veoma atraktivnu sivu i crvenu boju, ostali smo razočarali činjenicom da je upotrebljena obična plastika.
Kuler poseduje dva ventilatora koji su, prema rečima Asusa, oblikovani tako da smanje prikupljanje prašine koja je najveći neprijatelj svakog ventilatora i izloženog pokretnog dela hardverske komponente. Kartu nismo imali dugo, ali verujemo da je to tačno, jer svaki Poseidon i Asus model koji smo skinuli nakon testiranja na otvorenoj platformi nisu "pokupili" mnogo prašine, ali šta bi se desilo nakon recimo godinu dana zaista ne možemo da kažemo, pa ukoliko imate iskustvo nadamo se da ćete podeliti sa nama i čitaocima u komentarima.
S obzirom na to da ne možemo da primetimo nešto konkretno u samom obliku ventilatora, pre bismo rekli da je Asus upotrebio specijalni premaz preko peraja koji omogućava da se prašina ne lepi. Ventilatori imaju prečnik od 90 milimetara, a dopada nam se sistem gde ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou. Implementirani kuler se sastoji iz osnove koja predstavlja vodeni blok izrađen od bakra koji je delimično niklovan, da bi deo koji naleže na GPU bio čist bakar kako bi DirectCU naziv imao opravdanje.
Ukoliko zaustavite jedan ventilator, drugi zbog pretpostavke da nešto nije u redu, odmah ubrzava do maksimuma kako bi zadržao temperaturu kartice na željenom nivou
Kao i ostali Poseidon Platinum modeli, da bi se kuler priključio na vodeni sistem, tu su dva priključka sa navojem za koje odgovarajući "fitinzi" nisu uključeni u standardni deo paketa.
Zadnja stranica karte prikazuje metalni "backplate" koji se prostire celom površinom karte i koji je čini osiguranom od krivljenja pod sopstvenom težinom i veličinom. Poput ostalih, i GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum raspolaže sa dva SLI konektora koji mu omogućavaju podršku za Tri-Way SLI.
Tu su i dva 8-pin naponska konektora koji su okrenuti za 180 stepeni što ih čini pristupačnim i ispod njih se nalaze po dva LED-a kako bi dali indikaciju da je sve u redu. Očekivano, GeForce GTX 980 Ti Poseidon Platinum poseduje konfiguraciju video konektora kao i referentni model. Panel raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom.
Specifikacije su verovatno većini poznate. Osnovu cele priče čini GM200 grafički procesor sa svih svojih 2816 Stream procesora, 176 teksturnih i 96 ROP jedinica. U odnosu na DirectCU III STRIX frekvencije su prilično manje. Grafički čip je podešen na nominalnih 1114 MHz u odnosu na visokih 1216 MHz kod STRIX modela. Slična priča je i sa memorijom, pa je 6 GB Hynix GDDR5 podešeno na vrednost koju je Nvidia propisala kao referentnu, odnosno 1753 MHz (8 GHz efektivno).
Izvor Benchmark
0 comments:
Постави коментар